كتاب تطبيق دين اسلام و دين زرتشت

26 09 2008

كتاب «تطبيق دين اسلام و دين زرتشت»، كه به قلم مهديه صاحبدل نوشته شده از سوي انتشارات گل‌بيتا منتشر شده است. اين كتاب در پنجمين دوره جشنواره خوارزمي به عنوان كتاب برگزيده انتخاب شد.undefined

كتاب «تطبيق دين اسلام و دين زرتشت»، از جمله كتاب‌هايي است كه به مطالعه و مقايسه شباهت‌ها و تفاوت‌هاي برخي از باورها و آداب و سنت‌هاي دين زرتشتي و دين اسلام پرداخته است.

نويسنده، كتاب را در شش فصل تنظيم كرده است. فصل اول كتاب اهورامزدا، پروردگار يكتا نام دارد. فصل دوم درباره پيامبر است. فصل سوم نماز و فصل چهارم به روزه اختصاص دارد. فصل پنجم به ازدواج مي‌پردازد و ششمين فصل كتاب نيز درباره آيين كفن و دفن بحث مي‌كند. همچنين هر يك از بخش‌هاي كتاب، خود به زيربخش‌هايي تقسيم مي‌شود:

بخش اول كتاب به اهورامزدا پروردگار يكتا، دوگانه پرستي و يگانه‌پرستي در اسلام مي‌پردازد.

در بخش دوم به پيامبر زرتشت، برانگيخته شدن زرتشت به پيامبري، پيامبر اسلام، دوران شيرخوارگي، ازدواج پيامبر و بعثت پيامبر اشاره شده است.

فصل سوم به نماز در دين زرتشت، ترجمه‌ نمازها، شرايط نماز، باطل كننده‌هاي نماز، آتش‌پرستي، پرستش سوي(قبله) زرتشتيان، مراسم سدره‌پوشي، سدره و كشتي، نماز در اسلام، شرايط كلي نمازگزار اختصاص دارد.

فصل چهارم نيز به روزه در دين زرتشت، روزه در اسلام، فلسفه روزه، آداب روزه‌دار و روزه و ثواب آن پرداخته شده است.

در فصل پنجم درباره آيين ازدواج در دين زرتشت، خواستگاري، نامزدي، انجمن پيوند زناشويي(گواه گيري)، ازدواج در اسلام، معيارهاي انتخاب همسر و فلسفه ازدواج نكاتي به چشم مي‌خورد.

فصل ششم نيز به آيين كفن و دفن زرتشتيان، تن، فروهر، روان، روان و روح در دين زرتشت، بهشت و جهنم، پل چينوت، آيين كفن و دفن مسلمانان، معاد و رستاخيز، پديده مرگ، زندگي پس از مرگ، پل صراط اشاره شده است.

نويسنده براي يافتن پاسخي به اين پرسش كه آيا اين گفته برخي از عوام كه مي‌گويند دين زرتشتي يك دين غيرالهي است، باوري درست است يا نادرست؟ دست به پژوهشي زده است كه نتيجه آن رد و نادرست دانستن اين باور عوام بوده است. زيرا كه بسياري از موارد ميان دين‌ها مشترك است و ريشه در يكتاپرستي آنان دارد.

نويسنده كتاب در بخش «دوگانه پرستي» مي‌نويسد: «آيا زرتشتيان دوگانه پرستند؟ و در پاسخ آورده است: متاسفانه يكي از تهمت‌هايي كه به دين زرتشت وارد شده دوگانه‌پرستي است و ما مي‌خواهيم به صراحت اين را رد كنيم. زيرا اگر يك ديني دوگانه‌پرست باشد بايد براي هر دو خدا عبادت داشته باشد.

اگر زرتشتيان در يك زمان خواسته باشند هم اهورامزدا را پرستش كنند و هم اهريمن را؛ پس بايد هم براي اهورامزدا نماز و ستايش داشته باشند و هم براي اهريمن اين اعمال را داشته باشند. ولي ما مي‌بينيم كه زرتشتيان تنها خداي يگانه اهورامزدا را پرستش مي‌كنند. زرتشتيان يكتاپرستند و به جز اهورامزدا به پرستش خداي ديگري تن نمي‌دهند، تنها يك تفاوت جزيي در پرستيدن خداي زرتشتيان با اديان ديگر وجود دارد كه اين هم به شرح زير است:

اهورامزدا خداي دانا و توانا و داراي تمام فضايل و فروزه‌هاي نيك مانند عدل و داد، راستي و درستي، مهر و محبت، انصاف و مروت است؛ ولي در اديان ديگر به جز اين صفات، خداوند را داراي صفاتي چون جبار، قهار مي‌دانند كه قومي ‌را به خاطر سرپيچي و نافرماني به وسيله زلزله، سيل، آتش‌فشان، پير و جوان، زن و مرد، طفل شيرخواره همه را با خاك يكسان مي‌سازد و از بين مي‌برد؛ به قول معروف هيزم تر و خشك را با هم مي‌سوزاند.

در بخش ياري‌نامه (منابع ) كتاب نيز تنوع قابل توجهي در كتاب‌هايي كه از آن ها استفاده شده، ديده مي‌شود كه نشان از توجه و كوشش نويسنده براي گردآوري مطالب كتاب تطبيق دين اسلام و دين زرتشت دارد.

چاپ نخست كتاب «تطبيق دين اسلام ودين زرتشت» با شمارگان 3000 نسخه و بهاي 13000 ريال به كوشش نشر گل‌بيتا در اختيار علاقه‌مندان به حوزه دين پژوهي قرار گرفته اس


کارها

Information

One response

25 10 2009
هم وطن

درود
آیا هخامنش جد واقعی کورش کبیر است
چشم در راه هم …
[گل][گل][گل]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: