تجمع معترضان عبور مترو از چهارباغ اصفهان

26 09 2008

گروه اجتماعي؛ تعدادي از معترضان عبور مترو از چهارباغ اصفهان روز گذشته مقابل دادسراي اصفهان تجمع کردند. اين تجمع پس از سخنان رئيس شوراي شهر اصفهان مبني بر عبور مترو از خيابان چهارباغ اصفهان در حالي صورت گرفت که طبق مصوبه شوراي عالي ترافيک عبور مترو از خيابان چهارباغ برخلاف قانون است.

عباس حاج رسولي ها با اشاره به اينکه مترو اصفهان از پياده رو غربي خيابان چهارباغ عباسي عبور مي کند در هفته گذشته گفت؛ طبق مصوبه شوراي عالي ترافيک مسير مترو به سمت پياده رو غربي چهارباغ تغيير داده شده است و پس از عبور از غرب سي وسه پل به سمت خيابان چهارباغ بالا حرکت و بقيه مسير را طي مي کند. در اين مسير نيز از زير ساختمان ها عبور نخواهد کرد.

مسيري که رئيس شوراي شهر اصفهان براي عبور مترو گفته است برخلاف مسيري است که در شوراي عالي ترافيک مصوب شده است. طبق اين مصوبه بايد مترو از خيابان شمس آبادي عبور کند.

محمدعلي دادخواه وکيل هزار و پانصد نفر از معترضان به عبور قطار شهري اصفهان از خيابان چهارباغ با بيان اينکه اخيراً رئيس شوراي شهر اصفهان اعلام کرده است طبق مصوبه شوراي شهر اصفهان، قطار شهري بايد از خيابان چهارباغ عبور کند، گفت؛ جمعي از متخصصان ايراني از فرانسه به اصفهان آمدند تا نظر کارشناسي در اين رابطه ارائه دهند. آنها در نظريه کارشناسي خود اعلام کردند عبور قطار از خيابان باعث ايراد خسارت به ساختمان بهشت، بازارچه بلند و مدرسه چهارباغ خواهد شد و بهترين گزينه اين است که از خيابان شمس آبادي گذر کند. وي تصميم شوراي شهر اصفهان را مغاير دستور قضايي و نظر کارشناسان دانست و گفت؛ صبح ديروز جمعي از ايران دوستان مقابل دادسراي اصفهان تجمع کردند که گروهي از اين جمع نزد بازپرس شعبه پنجم رفته و اعتراض مجدد خود را اعلام کردند.دادخواه در گفت وگو با ايلنا افزود؛ بازپرس شعبه پنجم دادسراي عمومي انقلاب اصفهان اعلام کرد اين مسير توقيف است و هيچ کس حق ندارد از اين مسير عبور کند و حتي اقدام قانوني نسبت به اين موضوع خواهد کرد.دادخواه در پايان گفت؛ تصميم شوراي شهر اصفهان خلاف موازين علمي و مغاير با قانون و ضد هويت تاريخي چهارباغ است چرا که اين خيابان نخستين خيابان سه سويه جهان شناخته شده است و اين اقدام باعث خسارت به ميراث فرهنگي است.

همچنين معاونت ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري درباره سخنان رئيس شوراي شهر اصفهان به اعتماد گفت؛ هر آدمي مي تواند يک ادعايي کند ولي اين ادعاها قانوني نيست. شايد هم ايشان برداشت اشتباهي از مصوبه شوراي عالي ترافيک داشتند. فريبرز دولت آبادي در پاسخ به اينکه آيا هم اکنون مترو اصفهان وارد منطقه چهارباغ شده است، اظهار بي اطلاعي کرد و گفت؛ من الان بحث خاصي در اين باره ندارم. بعد از بازديدي که شنبه از منطقه خواهم داشت، مي توانم پاسخگو باشم.

پس از تصويب عبور مترو اصفهان از خيابان چهارباغ عباسي در سال 1379 توسط شوراي عالي ترافيک کشور و اعلام اعتراض و اظهار نظرهاي کارشناسي و مخالفت هاي مديران، مسوولان و کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي، شوراي عالي ترافيک کشور در آخرين روزهاي اسفندماه 1385 تصويب کرد خط يک قطار شهري اصفهان در مسير شمال ـ جنوب بين ميدان امام حسين (ع) تا ميدان انقلاب با فاصله گرفتن از محور چهارباغ به سمت خيابان شمس آبادي حرکت کند. با اين وجود مشخص نيست چرا همچنان درباره اجرا نشدن اين مصوبه شايعه هايي مطرح است و چرا مديريت شهري اصفهان پاسخ روشني در اين باره نمي دهد.طي چند سال گذشته در حالي که مسوولان مترو شهر اصفهان بر عبور مترو از زير خيابان تاريخي چهارباغ و برخي بناهاي تاريخي پافشاري کرده اند، مسوولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بارها مخالفت خود را با عبور مترو اعلام داشته اند. طبق نظر کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري عبور مترو از زير سازه هاي تاريخي اين خيابان باعث لرزش زياد زمين و در نهايت وارد آمدن آسيب به آثار تاريخي مي شود.

خيابان چهارباغ عباسي که در دوران شاه عباس صفوي ساخته شده يکي از قديمي ترين و تاريخي ترين خيابان هاي کشور محسوب مي شود که در اطراف آن آثار تاريخي مهمي از جمله مسجد چهارباغ و کاخ هشت بهشت جاي گرفته است. اين خيابان تاريخي در سال 1310 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. طبق قانون هرگونه ساخت و ساز در اين خيابان بايد با اجازه سازمان ميراث فرهنگي صورت گيرد.

بر اساس درخواست مسوولان مرکز ميراث جهاني يونسکو، ثبت محور فرهنگي – تاريخي اصفهان که چهارباغ نيز بخشي از آن را تشکيل مي دهد به دولت ايران و سازمان ميراث فرهنگي پيشنهاد شده است.

در صورتي که مترو از زير خيابان چهارباغ عباسي عبور کند، نه تنها لطمات جبران ناپذيري به اين خيابان وارد مي آيد که ثبت جهاني اين محور را نيز با مشکل مواجه مي کند. در صورت ثبت محور فرهنگي – تاريخي اصفهان با الحاق به ميدان نقش جهان در فهرست ميراث جهاني، بيش از 120 اثر تاريخي يکباره در فهرست ميراث جهاني به ثبت مي رسند.


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: