بابونه و ….

24 08 2008

با نام علمی(L) Matricaria chamomillal گیاهی از تیره ی کاسنی و تیره ی فرعی رادیه (Radiae) است. ارتفاع این گیاه بین 30 تا 70 cm متغیر است گل ها از دو نوع گلچه ی زبانه ای و لوله ای تشکیل شده اند و در انتهای ساقه مشاهده می شوند. گلچه های زبانه ای به رنگ سفید و تعداد آن ها متفاوت و بین 12 تا 18 عدد در هر گل است و این گلچه ها از نظر جنسی ماده هستند. گلچه های لوله ای نیز به رنگ زرد دیده می شوند این گلچه ها از نظر جنسی نر ماده (دو جنسی) بوده که پس از باز شدن استوانه ای شکل می شوند. این گل ها در مخروط نهنج واقع شده اند. ماده ی موثر بابونه اسانس می باشد که در قسمت پایین گلچه ها ساخته و ذخیره می شود. یکی از مشخصات اصلی گل های بابونه ی آلمانی که آن را از سایر جنس های با گل های مشابه متمایز می کند. وجود فضای خالی در بین گل است. به طوری که اگر گل ها به صورت طولی برش داده شوند فضایی خالی در بین آن ها دیده می شود. در حالی که این فضا هر گل های سایر جنس ها دیده نمی شود. گل های بابونه پس از باز شدن و نمو، گل ها به صورت مخروطی مشاهده خواهند شد. مراحل نموی گل های بابونه به طور کلی به سه مرحله تقسیم می شود:الف) مراحل آغاز باز شدن گل ها (گلچه های لوله ای هنوز بسته هستند)

ب) مرحله ای که بیش از 13 و کمتر از 34 گلچه های لوله ای باز شده اند

ج) مرحله ای که گلها شروع به پیر شدن می کنند و بیش از 34 گلچه ی لوله ای باز هستند.

میوه فندقه به طول 1 تا 5/1 میلی متر و به رنگ خاکستری سفید و یا زرد روشن می باشند. میوه از دو قسمت تشکیل شده است، یک قسمت شامل بذر بوده که 20 تا 25 درصد میوه را تشکیل می دهد، قسمت باقیمانده نیز همان گلچه های لوله ای خشک شده هستند. وزن هزار دانه ی بابونه 02/0 تا 03/0 گرم است . کیسه های حاوی اسانس به طور مستقیم در ته یک سوم از گل های لوله ای به شکل دانه ی تسبیح قرار گرفته اند. مقداری قابل توجهی اسانس در مایع بین سلولی دستجات آوندی وجود دارد. برگ های بابونه سبز بریده شده و بسیاری شبیه برگ شوید دو برگچه ای مرکب می باشند همچنین برگ های صاف و فاقد کرک بوده و به صورت متناوب نسبت به یکدیگر قرار دارند. برگ های این گیاه نوک تیز و در حاشیه مضرص بوده و ریشک دارند. ریشک ها فیبری می باشند ساقه ها افراشته یا خوابیده بوده و دارای انشعاباتی دیهیم مانند می باشندو بسته به خصوصیات گیاهشناسی و محل رویش 50تا 80cm ارتفاع دارند. ساقه های فرعی تا حدی قائم و عمودی، گرد و میان تهی می باشند. بوی بابونه آلمانی شبیه Anthemis nobilis می باشد اما شدت بو کمتر است و وجه تمایز بابونه ی آلمانی با com chamomile این است که corn chamomile فاقد بو می باشد. ریشه ی بابونه، مخروطی شکلبه هم چسبیده می باشد که وقتی انشعابات آن مسن می شوند به اعماق زیاد نفوذ نمی کنند. بابونه دارای واریته های دیپلوئید 8= n2و تتراپلوئید 36=n2 است. واریته های دیپلوئید دارای دوره ی رشد کوتاه تر و ارتفاع بوته ی کمتری نسبت به واریته های تتراپلوئید هستند.

منشأ و دامنه ی انتشار:

منشأ اصلی این گیاه نواحی مختلف منطقه ی مدیترانه بوده است ولی امروزه پراکندگی وسیعی در اروپا، آسیای غربی، آفریقای شمالی و آمریکای شمالی پیدا نموده است. منشأ آن آسیای صغیر گزارش شده است. در ایران در بعضی از نواحی شمالی و همچنین در شوشتر می روید.

محل مناسب رویش:

نوع خودروی آن در کنار راهها، خرابه ها، مزارع دروشده و زمین های بایر. حصارها، جاده ها و مزارع آفتابگیر می روید. همچنین در مزارع غلات به فراوانی یافت می شود. به خاطر همین شباهت زیادی به (Anthemis aruensis) corn chamomile دارد و اغلب تشخیص این دو مشکل می باشد غنی ترین و فشرده ترین جامعه از بابونه در خاک های لومی و نمیک سدیمی شرق رودخانه ی Theiss در پوگسلاوی یافت شده است.

مرفین و بابونه !
زمينه: گياه بابونه ماده فلاونوييد دارد كه اثرات شبه بنزوديازپيني از خود نشان مي دهد؛ بنابراين ممكن است در درمان علايم ترك اعتياد موثر باشد.
هدف: مطالعه به منظور تعيين اثر عصاره بابونه بر علايم قطع مصرف مرفين در موش سوري انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه تجربي دومرحله اي در سال 1384 در دانشگاه علوم پزشكي قزوين انجام شد. 30 راس موش سوري نر به دو گروه سالين (شاهد) و مرفين تقسيم شدند. گروه مرفين با تزريق زير جلدي مرفين به مدت 4 روز (10، 20 و 40 ميلي گرم بركيلوگرم) معتاد شدند، سپس به 4 زير گروه تقسيم شدند، يك گروه فقط مرفين دريافت كردند به سه گروه ديگر (گروه بابونه) در روز چهارم، 30 دقيقه قبل از تزريق نالوكسان عصاره بابونه (10، 20 و 30 ميلي گرم بر كيلوگرم) تزريق شد و علايم ترك اعتياد براي 30 دقيقه بعد از تزريق نالوكسان (5 ميلي گرم بر كيلوگرم) مطالعه شد، در مرحله دوم 30 راس موش ديگر مشابه مرحله اول سالين، مرفين و عصاره بابونه دريافت كردند منتهي مرفين و نالوكسان دريافتي يك دوز منفرد 50 ميلي گرم بر كيلوگرم بود. در تمام گروه ها 3 ساعت بعد از آخرين تزريق مرفين، نالوكسان تزريق شد و علايم ترك به مدت 30 دقيقه مطالعه شد.
يافته ها: تجويز بابونه در هر سه دوز توانست علايم ترك اعتياد (تعداد پرش، صعود كردن، ايستادن روي دوپا و كاهش وزن) را در هر دو حالت مصرف حاد و مزمن مرفين به طور معني داري نسبت به گروه مرفين كاهش دهد.
نتيجه گيري: عصاره بابونه مي تواند بسياري از علايم سندرم ترك اعتياد به مرفين را در موش سوري نر كاهش دهد.

بابونه و حساسیت
گياه بابونه گياهي معطر است كه داراي خواص داروئي ضد حساسيت مي*باشد.از آنجائي كه اين گياه از قرن*ها پيش به دليل عطر فراوان در پارك*ها، باغ*ها و گذرگاه*هاي اروپا كشت مي*شده است، از آن به بابونه اروپايي نيز ياد مي*شود.

يكى از تركيبات اصلى تشكيل دهنده بابونه روغنى فرار و لطيف و آبى رنگ است كه از گل آن به دست مى*آيد و مسبب عطر خاص گل بابونه است. مصرف جلدى اين روغن، تاثير بسزايى در ضدعفونى و برطرف كردن التهاب*هاى پوستى دارد و ترميم آسيب*هاى سطحى پوست را تسريع مى*كند. همچنين ماساژ با روغن اين گياه مسكنى موثر براى درد*هاى سياتيك است.

گل بابونه تاثير آرام بخش شگرفى بر روى سيستم عصبى و همچنين دستگاه گوارش داشته و نقش قابل ملاحظه آن در درمان بى خوابى و رفع كابوس*هاى شبانه شهرت دارد.

اثرضد التهاب، *ضد اسپاسم، *ضد نفخ، ضدعفونى كننده، ضدحساسيت، تاثيرات آرام بخش و تسكين دهنده درد و همچنين تقويت دستگاه هاضمه از مهم ترين خواص بابونه است.

گفتني است، بابونه يك ماده ضدحساسيت طبيعى است و از اثرات ضدآلرژى بخور آن مى*توان جهت تسكين آسم، آلرژى*هاى تنفسى فصلى، زكام و سينوزيت سود برد.

بخور گل بابونه جهت بهبود آكنه و جوش*هاى صورت نيز توصيه *شده است.

بابونه مسكنى فوق العاده براى سردرد، ميگرن، دندان درد و درد*هاى عصبى است و به دليل خواص شناخته شده اين گياه دارويي، دم نوش آن به صورت چاى كيسه*اى نيز امروزه در بازار موجود است
بابونه و زخم معده
يكي از مهمترين خواص بابونه، درمان زخم معده و ورم معده است.به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه مرکزي، بابونه مقوي مغز، تب*بر، تسكين دهنده درد و تقويت كننده معده واعصاب است.

اين گياه ادرار آور بوده و نيز ترشح شير را در مادران شيرده افزايش و درمان كننده سردرد و ميگرن است.

استفاده از بابونه، سنگ مثانه را دفع و نوشيدن چاي بابونه براي تسكين دردهاي عضلاني، كم خوني و رفع بي*خوابي موثر است. براي داشتن يك خواب آرام و راحت، كافي است10 دقيقه قبل از خواب يك فنجان چاي بابونه بنوشيد.

همچنين جويدن بابونه، براي التيام زخم*هاي درمان مفيد است.

بابونه درمان كننده بي*اشتهايي و رفع كننده ورم روده و زردي بوده و ضد آلرژي است.

اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام، براي رفع ناراحتي*هاي پوستي نظير اگزما، كهير و خارش مفيد است.

روغن بابونه براي از بين بردن كمردرد، درد مفاصل و نقرس مفيد است.

اسنس بابونه و ورم معده
اسانس بابونه مي تواند زخم و ورم معده را درمان كند، اين گياه اسانس روغني آنته مين و فيتوسترول داشته و خواص دارويي فراواني دارد.
اكبر حسين زاده کارشناس ارشد داروسازي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت : گياه بابونه مغز و اعصاب را تقويت مي كند و درمان كننده سردرد و ميگرن است. اسانس هاي گل هاي بابونه كم خوني را نيز درمان مي كند.
وي ادامه داد: بابونه بي خوابي را برطرف مي كند، نوشيدن يك فنجان چاي بابونه قبل از خواب باعث آرام و راحت خوابيدن مي شود. براي درست كردن چاي بابونه كافي است يك قاشق چايخوري گياه بابونه خشك را 5 دقيقه در يك فنجان آب جوش دم كرد.
وي تاكيد كرد: بابونه تب بر، تسكين دهنده درد، تقويت كننده معده، بي اشتهايي، رفع كننده ورم روده و معده و ناراحتي هاي پوستي نظير خارش و ضد آلرژي است.
حسين زاده يادآور شود: استفاده از اسانس بابونه ترشح شير را در مادران شيرده افزايش مي دهد و براي از بين بردن كمر درد، درد مفاصل و نقرس مي توان روغن بابونه را برمحل درد ماليد.


بابونه و کم خونی
چاي بابونه درمان كننده كم خوني است.
به گزارش خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا)- بابونه با نام علمي (Anthemis nobillis) گياهي است كوچك، پرپشت، با ارتفاع تقريبا 30 سانتيمتر و داراي بويي معطر و قوي كه در چمنزارها، اراضي شني و كنار استخرهاي طبيعي نواحي مختلف مي رويد.
اين گياه ساقه هاي خوابيده و استوانه اي شكل به رنگ سبز مايل به سفيد و برگهاي كوچك، متناوب و داراي بريدگي هاي باريك و نامنظم و پوشيده از كرك دارد. قسمت مياني گل هاي بابونه كه از مجموعه اي از گلچه هاي لوله اي زردرنگ تشكيل شده، در اوايل رويش نيمه كروي است كه باغوگامل گل و باز شدن گلچه هاي لوله اي، كم و بيش مخروطي شكل (به شكل كله قند)مي شوند.
بابونه از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و از تقويت كننده هاي تلخ به حساب مي آيد. اين گياه خواص درماني بسياري دارد و درمان كننده سردرد و ميگرن است و با استفاده از آن سنگ مثانه خرد و دفع مي شود.
مصرف بابونه دردهاي عصبي ناحيه كمر، سردردهاي يكطرفه، دردهاي عصبي صورت را بهبود مي بخشد ولي در اثر مصرف زياد محلولهاي غليظ اين گياه حالت استفراغ ايجاد مي كند.
بابونه تب بر و تسكين دهنده درد است و براي تسكين دردهاي عضلاني چاي بابونه بنوشيد.
اين گياه بي اشتهايي را درمان مي كند، براي رفع ورم روده موثر است و براي رفع كرم روده و معده مفيد است.
براي تسكين درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها، به آنها چاي بابونه بدهيد و براي رفع گوش درد و سنگيني گوش ، يك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانيد.
جويدن اين گياه زخمها را التيام مي بخشد و براي درمان چشم درد، بابونه را در سركه ريخته و بخور دهيد.
مصرف دم كرده گل يا ساقه خشك بابونه به ميزان يك استكان در روز براي درمان اختلالات گوارشي و مصرف دم كرده گل و ساقه آن براي درمان ناراحتي هاي عصبي مفيد است.
شستشوي سر با دم كرده گل بابونه باعث تقويت مو شده، رويش مو را تقويت كرده و باعث جلوگيري از ريزش موي سر مي شود.
مضرات خاصي براي اين گياه بيان نشده است

بابونه و ….
) يكي از مهمترين خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است و اين گياه بآساني اين مرض را درمان مي كند و آنهائيكه سالهاست با اين مرض دست بگريبان هستند و از قرص هاي مختلف گران قيمت نظير Lozac و Zantac و غيره استفاده مي كنند مي توانند با استفاده از بابونه خرج داروي خود را پس انداز كنند و همچنين سلامتي خود را بازيابند .براي درمان زخم معده يك ليوان چاي غليظ بابونه درست كنيد (4 قاشق چايخوري بابونه در يك ليوان آبجوش و يا چهار تا چاي كيسه اي بابونه در يك قاشق ليوان آب جوش ) و صبح ناشتا هستيد اين ليوان چاي را بنوشيد و سپس در رختخواب به پشت دراز بكشيد و بعد از چهار دقيقه بخوابيد و البته بعد از يكربع ساعت مي توانيد صبحانه خود را ميل كنيد . اين عمل را بمدت دو هفته ادامه دهيد تا زخم و ورم معده بكلي شفا يابد.

2) بابونه اعصاب و قواي جنسي را تقويت ميكند .

3) بابونه مقوي مغز است .

4)بابونه ادرار آور و قاعده آور است .

5)اين گياه ترشح شير را در مادران شير ده افزايش مي دهد .

6)درمان كننده سردرد و ميگرن است .

7)استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع مي كند .

8)اگر كسي قطره قطره ادرار مي كند به او چاي بابونه دهيد تا درمان شود .

9)بابونه درمان كننده كمي ترشحات عادت ماهيانه است .

10)براي درمان چشم درد ، بابونه را در سركه ريخته و بخور دهيد .

11)براي تسكين دردهاي عضلاني چاي بابونه بنوشيد .

12)جويدن بابونه براي التيام زخم هاي درمان مفيد است .

13)خوردن 5 گرم ريشه بابونه با سركه رقيق محرك نيروي جنسي است ( ريشه بابونه گرم تر و خشك تر از گل بابونه است )

14)بابونه تب بر و تسكين دهنده درد است .

15)بابونه تقويت كننده معده است .

16)براي تسكين درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها ، بآنها چاي بابونه بدهيد .

17)براي رفع بيخوابي و داشتن يك خواب آرام و راحت ، كافي است ده دقيقه قبل از اينكه به رختخواب برويد يك فنجان چاي بابونه بنوشيد .

18)بابونه درمان كننده بي اشتهايي است .

19)بابونه براي رفع ورم روده موثر است .

20)چاي بابونه درمان كننده كم خوني است .

21)از بابونه براي رفع كرم معده و روده استفاده كنيد .

22)بابونه تسكين دهنده دردهاي عادت ماهيانه است .

23)بابونه براي رفع زردي مفيد است .

24)حمام بابونه اثر نيرو دهنده درد . براي اين منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ريخته مدت يكربع ساعت در آن دراز بكشيد .

25)براي تسكين درد ، چند قطره اسانس بابونه را با يك قاشق روغن بادام مخلوطكرده و روي محل هاي دردناك بماليد درد را تخفيف مي دهد .

26)اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام براي رفع ناراحتي هاي پوستي نظير اگزما ، كهير و خارش مفيد است .

27)براي رفع گوش درد و سنگيني گوش ، يك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانيد .

28)اسانس بابونه چون اثر قي آور درد در مورد مسموميت هاي غذايي مصرف مي شود .

29)روغن بابونه را براي از بين بردن كمردرد ، درد مفاصل و نقرس روي محل درد بماليد .

30)با چاي بابونه اگر موهاي بلوند را بشوئيد آنها را روشن تر و شفاف تر مي كند .

31)آنهائيكه يائسه شده اند بهتر است همه روزه چاي بابونه بنوشند زيرا اختلالات يائسگي را برطرف مي كند .

32)بابونه ضد آلرژي است .

طرز استفاده:
اسانس بابونه : حدود 0/8 تا 1 درصد اسانس در اين گياه وجود دارد كه بوسيله تقطير با بخار آب بدست مي آيد . رنگ اين اسانس آبي روشن است ولي در اثر كهنه شدن برنگ زرد مايل به قهوه اي در مي آيد . بوي اين اسانس بسيار قوي و طعم آن معطر و سوزانده است . اسانس بابونه در عطر سازي و براي معطر كردن غذاها بكار مي رود .

چاي بابونه با دم كرده بابونه : براي درست كردن چاي بابونه يك قاشق چايخوري گياه بابونه خشك را در يك فنجان آب جوش ريخته و بمدت 5 دقيقه بگذاريد دم بكشد .

روغن بابونه با روغن زيتون : گل خشك بابونه را با برابر وزنش روغن زيتون مخلوط كرده و روي آتش ملايم بگذاريدتا دم بكشد ( نبايد بجوشد ) و گاه گاه آنرا هم بزنيد . سپس آنرا از روي آتش برداريد و بگذاريد تا مدت 24 ساعت بحال خود بماند . سپس آنرا از صافي با فشار در كرده و در شيشه اي دربست نگهدري كنيد ( براي نفخ شكم و قولنج آنرا روي شكم بماليد )

روغن بابونه : براي تهيه روغن بابونه مقدري از گل خشك بابونه را با چهار برابر وزن آن روغن كنجد مخلوط كرده و سپس باندازه دو برابر گل بابونه بآن آب اضافه كنيد . آنرا روي چراغ گذاشته و بگذاريد بجوشد تا اينكه آب آن بكلي تبخير شود و فقط روغن باقي بماند البته بايد دقت كرد كه روغن نسوزد .

مضرات :
مضرات خاصي براي آن بيان نشده است

بابونه و آرامش
بابونه گياهى با دوام به ارتفاع حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتى متر است كه در تابستان گل مى دهد. به صورت سنتى اين گياه از قرن ها پيش در اروپا به دليل عطر فراوان در پارك ها، باغ ها و گذرگاه ها كاشته مى شد. بابونه گياهى محبوب در ميان گياهان دارويى است. دو نوع بابونه با خواص پزشكى بارز وجود دارند كه عبارتند از بابونه نژاد آلمانى و نژاد روسى. هر دوى نژاد هاى آلمانى و روسى بابونه خواصى مشابه دارند اما بابونه آلمانى از محبوبيت بيشترى برخوردار است. زيرا تلخى طعم آن نسبت به نوع روسى كمتر است. از سوى ديگر بابونه روسى به دليل عطر بيشتر شهرت دارد.
يكى از تركيبات اصلى تشكيل دهنده بابونه روغنى فرار و لطيف و آبى رنگ است كه از گل آن به دست مى آيد و مسبب عطر خاص گل بابونه است. تركيبات موجود در گل بابونه تاثير آرام بخش شگرفى بر روى سيستم عصبى و همچنين دستگاه گوارش داشته و نقش قابل ملاحظه آن در درمان بى خوابى و رفع كابوس هاى شبانه شهرت دارد.
مهم ترين خواص ديگر بابونه عبارتند از اثر ضدعفونى كننده، ضدالتهاب و ضدحساسيت، تاثيرات آرام بخش و تسكين دهنده درد و همچنين تقويت دستگاه هاضمه.چاى بابونه از دم كردن گل اين گياه كه گلى كوچك اما پربرگ به قطر ۵/۱ سانتى متر و به رنگ سفيد است تهيه مى شود و به دليل طعم تلخ اين گل چاى آن را با عسل شيرين مى كنند.
نوشيدن چاى بابونه موجب از ميان رفتن اسپاسم و گرفتگى ماهيچه هاى دستگاه گوارش شده و در درمان دل درد، نفخ و ناراحتى هاى گوارشى عصبى و ناشى از استرس مفيد است. دم كرده گل اين گياه پرفايده حاوى تركيباتى است كه با منظم كردن حركات دودى روده هم در درمان اسهال و هم يبوست موثر است و انواع سوءهاضمه را از ميان مى برد. بابونه همچنين اشتها را افزايش داده و با اثر ضدالتهاب خود موجب بهبود زخم هاى معده و دستگاه گوارش مى شود. خواص ضدعفونى كننده اين گياه نيز موجب تسريع در بهبود عفونت هاى باكتريال و قارچى و همچنين تب، سرماخوردگى و آنفلوآنزا مى شود. دهانشويه با دم كرده گل بابونه اثر ضدعفونى كننده قابل توجهى بر روى دندان ها و لثه دارد.در مصر باستان نيز از خواص درمانى بابونه سود مى بردند. بابونه يكى از ۹ گياه مقدس بود كه ساكسون ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار مى دادند و از آن به عنوان مسكن و آرامبخش براى معده سود مى بردند. در قرون وسطى نيز از بخور بابونه براى ضدعفونى كردن فضاى قصر ها و سالن هاى بزرگ استفاده مى شد.
مصرف جلدى روغن گل بابونه هم تاثير بسزايى در ضدعفونى و برطرف كردن التهاب هاى پوستى داشته و ترميم آسيب هاى سطحى پوست را تسريع مى كند. كمپرس دم كرده گل بابونه براى سوختگى هاى سطحى مفيد شناخته شده است. بابونه يك ماده ضدحساسيت طبيعى است و از اثرات ضدآلرژى بخور آن مى توان براى تسكين آسم، آلرژى هاى تنفسى فصلى، زكام و سينوزيت سود برد. بخور گل بابونه براى بهبود آكنه و جوش هاى صورت نيز مفيد است. نشستن در تشت حاوى دم كرده بابونه در التيام هموروئيد موثر است.
بابونه مسكنى فوق العاده براى سردرد، ميگرن، دندان درد و درد هاى عصبى است. ماساژ با روغن اين گياه نيز مسكنى موثر براى درد هاى سياتيك است.
امروز به دليل خواص شناخته شده بابونه دم نوش آن به صورت چاى كيسه اى نيز در بازار موجود است

بابونه و مغز
گلهاي بابونه داراي اسانس روغني آنته مين ( Anthemine) تانن ، فيتوسترول و همچنين ماده اي تلخ بنام اسيد آنته ميك Anthemique Acid است.به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، یكي از مهمترين خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است و اين گياه به آساني اين مرض را درمان مي كند و کسانی که سالهاست با اين مرض دست به گريبان هستند و از قرص هاي مختلف گران قيمت نظير Lozac و Zantac و غيره استفاده مي كنند مي توانند با استفاده از بابونه خرج داروي خود را پس انداز كنند و همچنين سلامتي خود را بازيابند .

براي درمان زخم معده يك ليوان چاي غليظ بابونه درست كنيد (4 قاشق چايخوري بابونه در يك ليوان آبجوش و يا چهار تا چاي كيسه اي بابونه در يك قاشق ليوان آب جوش ) و صبح ناشتا هستيد اين ليوان چاي را بنوشيد و سپس در رختخواب به پشت دراز بكشيد و بعد از چهار دقيقه بخوابيد و البته بعد از يكربع ساعت مي توانيد صبحانه خود را ميل كنيد . اين عمل را بمدت دو هفته ادامه دهيد تا زخم و ورم معده بكلي شفا يابد.

بابونه اعصاب و قواي بدني را تقويت مي كند و مقوي مغز است .

بابونه ادرار آور است و مصرف آن سبب تعريق مي شود.

بابونه درمان كننده سردرد و ميگرن است و استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع مي كند .
بابونه درمان كننده ضعف جسمي است.براي تسكين دردهاي عضلاني باید چاي بابونه بنوشيد .
جويدن بابونه براي التيام زخم هاي درمان مفيد است. همچنین تب بر و تسكين دهنده درد است .

بابونه تقويت كننده معده است.برای رفع بيخوابي و داشتن يك خواب آرام و راحت ، كافي است 10دقيقه قبل از اينكه به رختخواب برويد يك فنجان چاي بابونه بنوشيد .

بابونه درمان كننده بي اشتهايي است و براي رفع ورم روده موثر است .

چاي بابونه درمان كننده كم خوني و تسكين دهنده سردرد است .

حمام بابونه اثر نيرو دهنده دارد . براي اين منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ريخته مدت يكربع ساعت در آن دراز بكشيد .

براي تسكين درد ، چند قطره اسانس بابونه را با يك قاشق روغن بادام مخلوط كرده و روي محل هاي دردناك بماليد درد را تخفيف مي دهد .

اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام براي رفع ناراحتي هاي پوستي نظير اگزما ، كهير و خارش مفيد است .

براي رفع گوش درد و سنگيني گوش ، يك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانيد .

روغن بابونه را براي از بين بردن كمردرد ، درد مفاصل و نقرس روي محل درد بماليد .


بابونه رومي
Roman Chamomileبه احتمال زياد بابونه رومي، كه به بابونه انگليسي نيز معروف است، پيتر رابيت را به بستر خواب فرستاد تا همانطور كه در داستان «بيتريكس پاتر» يعني داستان «پيتر رابيت» آورده شده است، آرام و تسكين يابد. اين داستان در ابتداي قرن بيستم به رشتة تحرير درآمد، اما امروزه بابونه هنوز هم در اروپا به عنوان يك داروي آرامبخش مورد استفاده قرار مي گيرد. اين گياه همچنين براي درمان سوزش سردل و گاز اضافي كه مي تواند ناشي از حالت عصبيت باشد، بكار مي رود. بابونه را در كرمهاي صورت، نويدنيها، انواع رنگ مو، انواع شامپو و عطر نيز مي توان يافت.

بابونه رومي مي تواند ميزان تهوع، استفراغ و تشكيل گاز در روده ها را كاهش دهد. اين گياه همچنين در ايجاد آرامش، كاهش ورم ناشي از بريدگيها يا بواسير مفيد واقع ميشود، و شرايطي نظير اگزما، التهاب لثه ها (ژنژيويت) را درمان مي كند. مصرف آن عملاً شباهت به مصرف بابونة آلماني دارد، و بنا به دلايل مستند اين دو گياه حاوي تركيبات و عناصر فعال مشابهي هستند. بابونه رومي به اندازه بابونه آلماني مورد تحقيق و بررسي نبوده است، لذا ادعا در خصوص فايده و اثر آن و در پاره اي موقعيتهاي بهداشتي خاص بايد با تحقيقات مضاعف تأييد گردد.

متأسفانه، اين بدان معناست كه بسياري از مردم تصور مي كنند مصرف بابونه رومي فايده اي ندارد. در حالي كه بابونه رومي از مدتها قبل به بسياري از چايها، پمادها و ساير انواع اقلام و تركيبات دارويي اضافه ميشود.

معرفي گياه:بابونه رومي، بومي شمال غرب اروپا و شمال ايرلند است. در اين مناطق به حالت خزيده و چسبيده به زمين مي رويد و ارتفاع آن نيز به يك پا مي رسد. برگهاي سبز خاكستري اين گياه از ساقه هاي آن ريشه مي گيرند و گلهاي آن مراكز زرد رنگي دارند كه گلبرگهاي سفيد آنها را در بر گرفته و مينياتور مرواريد گونه اي را ايجاد كرده است. گلهاي اين گياه بوي سيب مي دهند.

تركيبات گياه:تهيه چاي، پمادها، و عصاره هاي حاصل از بابونه موقعي صورت مي گيرد كه گلهاي اين گياه غنچه سفيد و زرد به خود گرفته باشند. اگز اين شوفه ها چاي درست نكنند، آنها را براي توليد روغن آبي رنگ كه فوايد درماني دارد، مي كوبند و مي جوشانند. تركيبات موجود در روغن اين گياه از پيشرفت ورم جلوگيري مي كند و رشد باكتري ها، ويروسها و قارچها را كه مي توانند عامل درد باشند، كند مي سازد.

اشكال موجود:بابونه رومي به شكل گلهاي خشك در قالب فله، چاي، تنتور و همچنين در كرمها و پمادها يافت ميشود

نحوه مصرف:بابونه رومي را به چند طريق مي توان مصرف كرد. يكي از اين حالات نوشيدن يك ليوان داغ چاي بابونه در صورت درد معده يا اختلال خواب است. در كل، ميزان ها مصرف بابونه كه در پايين آورده ميشود احتمالاً به تسكين انواع دردهاي معده كمك و اشتهاي شما را بيشتر مي كند.

بابونه در كاهش درد دورة قاعدگي و تورم لثه ها، در صورتي كه مبتلا به ژنژويت (التهاب لثه ها) باشيد، مفيد است
چاي گلهاي خشك اين گياه سه بار در روز به مقدار يك تا چهار گرم، يا عصاره با محتواي 70 درصد الكل به ميزان 1 تا 4 ميلي ليتر، روزي سه بار.

براي معالجه بواسير يا مشكلات پوستي دو چاي كيسه اي بابونه را به يك لگن آب اضافه كنيد يا چندين قطره تنتور بابونه رومي مصرف كنيد. اگر پماد بابونه را مصرف مي كنيد، فرآورده هايي را برگزينيد كه حاوي 3 تا 10 درصد سرهاي گل بابونه خشك شده باشد.نكات احتياطي:مصرف بابونه رومي بي خطر است ليكن نبايد در دوران بارداري يا شيردهي مصرف شود. هر چند اما مصرف چاي آن اشكال ندارد.

بابونه رومي حاوي تركيبي به نام «اسيد آنتميك» است كه مي تواند در صورت مصرف زياد سبب استفراغ شود. گزارش شده است كه فردي پس از خوردن چاي بابونه رومي با واكنش آلرژيك شديدي روبرو گشت. وي به «ابروسيا» آلرژي داشت كه در تيره بابونه رومي قرار دارد. اگر شما هم به ابروسيا آلرژي داشتن خود به ابروسيا اطلاعي نداريد، از پزشك خود در خصوص خطر مواجه شدن با اين آلرژي سؤال كنيد. به احتمال زياد مي توانيد هر شكلي از بابونه را براحتي مصرف كنيد.

تداخل هاي احتمالي:تعامل و تداخل اين گياه با ساير داروها و گياهان دارويي هنوز گزارش نشده است، اما در صورتي كه از رقيق كننده هاي خوني استفاده مي كنيد، از مصرف بابونه بهتر است پرهيز كنيد.


کارها

Information

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: