” اليزابت ” دختر اتریشی ، که ۲۴ سال توسط پدرش جوزف (Josef Fritzl) حبس و تجاوزمی شد ، سرانجام آزاد شد . ( گزارش ویژه )

21 06 2008

راز تلخ ۲۴ سال حبس یک دختر اتریشی

يك دختر كه از سال ۱۹۸۴ ناپديد شده بود سرانجام پس از ۲۴ سال حبس توسط پدرش ( در زیر زمین خانه مسکونی اش ) در حالی که صاحب ۶ فرزند از پدرش هست نجات يافت. مقامات اعلام كرده‌اند كه پدر وي به اقوام و آشنايان گفته بود كه دخترش وارد يك فرقه جديد شده و ناپديد شده است.

پليس اتريش اعلام كرد پدر ۷۳ ساله در حالي به زنداني كردن دخترش براي ۲۴ سال و به دنيا آوردن ۷ بچه از دخترش اعتراف كرد كه بچه‌هايي كه به همراه مادرشان در زير‌زمين خانه زنداني بوده‌اند هيچ‌گاه نور خورشيد را نديده‌اند.

«فرانس پولتزر» رئيس اداره تحقيقات جنايي اتريش به خبرنگاران گفت: پدر اين زن به نام «جوزف» Josef Fritzl تحت نظارت پليس به سر مي‌برد. ماجرا زماني فاش شد که پليس، يك نوجوان بي‌هوش را در ساختماني كه پدربزرگ و مادربزرگ اليزابت در آنجا زندگي مي‌كردند يافت و به بيمارستاني در شهر «آمستتن» منتقل كرد و اعلام كرد‌ كه مادر ‌بيمار ‌او گم شده است.

پليس با انتشار اطلاعيه‌هايي خواستار مراجعه مادر اين نوجوان شد و سرانجام با دريافت اطلاعاتي محرمانه و ناشناس موفق شد مادر او را در نزديكي بيمارستان پيدا كند. مادر كه مقامات او را «اليزابت» معرفي كرده‌اند به افسران پليس گفته بود كه به تازگي و بعد از ۲ دهه حبس توسط پدرش آزاد شده است.

وي اظهار كرد: در ۲۸ آگوست ۱۹۸۴، پدرش پس از دادن داروي آرامبخش به وي دستانش را بسته است و در اتاقي در زيرزمين خانه‌شان زنداني كرده است.

اليزابت به پليس گفت: پدرش از سن ۱۱ سالگي مرتباً او را مورد تعرض قرار مي‌داده است و او دست‌كم ۶ بچه در اين سال‌ها به دنيا آورده‌است.

جوزف اعتراف کرده که در زيرزمين خانه يک دخمه ساخته و دخترش را به زور در آنجا زنداني کرده و وي را مرتب کتک مي زده و مورد تعرض قرار مي داده است.

پدر شکنجه گر اتريشي که دخترش را ۲۴ سال در زيرزمين خانه اش محبوس کرده بود، پذيرفت که در اين سال ها وي را مورد تعرض و شکنجه قرار داده است.
«جوزف فريتزل» ۷۳ساله که تا ديروز درباره اتهام تعرض به دخترش سکوت کرده بود، سرانجام اعتراف کرد اليزابت را هنگامي که ۱۹ساله بود، به زيرزمين خانه دو طبقه اش برد و در تمام اين سال ها وي را در آنجا زنداني کرده و از او صاحب ۷ فرزند شده که يکي از آنها فوت شده است.
فرانس پولتزر – رئيس اداره تحقيقات جنايي پليس اتريش- در يک کنفرانس مطبوعاتي گفت؛ جوزف اعتراف کرده که در زيرزمين خانه يک دخمه ساخته و دخترش را به زور در آنجا زنداني کرده و وي را مرتب کتک مي زده و مورد تعرض قرار مي داده است.
جوزف که مهندس برق است و به غير از اليزابت ۶ فرزند ديگر نيز دارد، پس از اين اقدام به خانواده و اقوامش گفت؛ اليزابت ۱۹ ساله در پي عضويت در يک فرقه خانه را ترک کرده است و ديگر کسي نبايد منتظر بازگشت وي باشد.جوزف پس از تولد سه فرزند اول دخترش، با اين ادعا که نوزادان را در خيابان يافته است، همسر خود به نام رزمري را قانع کرد براي بچه ها شناسنامه بگيرد و حضانت آنها را بپذيرد اما سه فرزند ديگر اليزابت تا چند روز پيش همچنان در حبس و در کنار مادرشان بودند.
آنها که به زندگي در اتاقي بدون پنجره عادت کرده اند تا قبل از رهايي هرگز روشنايي روز را نديده بودند و تنها سرگرمي اين سه که بزرگ ترين آنها ۱۹ساله و کوچک ترين شان ۵ساله است يک راديو و يک تلويزيون بود که جوزف از همان سال ۱۹۸۴ به عنوان هديه به اليزابت داده بود.
پليس که تا ديروز اطلاعات زيادي از نحوه برملا شدن اين جنايت هولناک ارائه نداده بود، اعلام کرد پس از آنکه کريستين دختر ۱۸ ساله اليزابت بيمار شد، جوزف او را از خانه بيرون انداخت تا عابران اين نوجوان را به بيمارستان برسانند.
پس از آن اطلاعيه هايي که براي يافتن مادر اين دختر از طريق تلويزيون پخش شد، به افشاي اين راز انجاميد.
اليزابت که اطلاعيه ها را ديده بود بالاخره توانست پس از ۲۴ سال پدرش را قانع کند که به وي اجازه خروج از دخمه يي را بدهد که مجهز به سيستم امنيتي الکترونيکي بود
انتشار خبر زندگي تلخ اليزابت با بازتاب هاي گسترده يي مواجه شده و اکنون افکار عمومي و کارشناسان پرونده هاي جنايي مي پرسند جوزف چگونه توانسته در تمام اين سال ها همسر، اقوام و همسايه هاي خود را فريب دهد.
آيا در اين ۲۴ سال هرگز از زيرزمين خانه صدايي به گوش نرسيده است و اليزابت چگونه بدون حضور پزشک توانسته شش زايمان – يک مورد دوقلوزايي- داشته باشد.

اتاق محل زنداني كردن دختر هيچ‌گونه پنجره‌اي نداشته و با يك سيستم ورودي الكترونيكي بدون كليد محافظت مي‌شده است.
به گفته مقامات يكي از ‌كودكان در بدو تولد جان خود را از دست داده است و توسط پدر در نزديكي اين خانه كه در ميان اتريشي‌ها به خانه وحشت معروف شده، سوزانده شده است. متهم مالك اين ساختمان خاكستري رنگ بوده كه در آن‌جا با خانواده‌اش زندگي مي‌كرده و ساير واحدهاي آن را هم به اقوامش اجاره داده بوده است.
سئوالات زيادي در اين‌باره باقي است كه چگونه متهم با نام “جوزف فريتزل” ۷۳ ساله همه همسايگان، اقوام، مقامات اجتماعي و پليس را در اين مدت طولاني گمراه كرده است.
“فريتزل” در حال حاضر در بازداشت موقت به سر برده و در صورت محكوم شدن مجازاتي تا حداكثر ۱۵ سال حبس در انتظار اوست. اين مجازات براي سنگين تر شدن جرم ارتكابي در اتريش يعني تجاوز در نظر گرفته مي‌شود.و این در حالی است که قاضی پرونده گفته پدر تحت مراقبت پزشکی است و در صورتی که بیماری روانی برایش تشخیص داده شود از مجازات رهایی خواهد یافت . پليس، پس از اين‌كه هويت متهم توسط اكثر رسانه‌ها در سطح اروپا و جهان فاش شده بود نام و عكس “فريتزل” را در كنفرانسي خبري منتشر كرد.

“فريتزل” در سال ۱۹۳۵ متولد شده و در زمان حمله نازي‌ها به اتريش پيش از جنگ جهاني دوم يك كودك بوده است. دختر او هم اكنون ۴۲ ساله دارد و از ۱۹ سالگي در سلولي كه در زير ساختمان ساخته شده بود، زنداني شده است.
“فرانس فولتزر” رئيس اداره امور جنايي اتريش گفت:” وي به زنداني كردن دخترش در سلول و تجاوز جنسي مداوم به وي و ۷ بار بچه‌دار شدن از دخترش اعتراف كرده است.”

پليس اعلام كرده كه يكي از كودك‌ها بعد از تولد در سال ۱۹۹۶ درگذشته است و ۶ كودك باقي‌مانده ۳ دختر و ۳ پسر هستند كه كوچك‌ترين آن‌ها ۵ سال دارد و بزرگ‌ترين بچه ۱۹ ساله است.
پليس در حال تحقيق در اين‌باره است كه چگونه قربانيان سال‌ها در ساختمان پنهان بوده‌اند و هيچ كس در اين شهر ۲۳ هزار نفري متوجه حضور آن‌ها در زيرزمين نشده است. به گفته “فولتزر” متهم همه كس از جمله “رزمري” همسرش را گول زده است و اين در حالي است كه “فريتزل” داراي ۷ فرزند ديگر از “رزمري” هم است.

پليس اعلام كرد: “جوزف” و همسرش ۳ كودك دخترشان را بزرگ كرده‌اند و ۳ دختر ديگر نيز در اتاق محل زنداني كردن مادرشان به سر مي‌برده‌اند.
ماجرا زماني فاش شد كه در ۱۹ آوريل يك نوجوان بي‌هوش در ساختماني كه پدربزرگ و مادربزرگش در آن‌جا زندگي مي‌كردند يافت و به بيمارستاني در شهر “آمستتن” منتقل شد و اعلام كرد‌ مادر ‌بيمار ‌او گم شده است.

به گفته مقامات ۳ نفر از بچه‌ها كه ۱۹، ۱۸ و ۵ ساله هستند تا‌ چند روز پيش كه آزاد شدند نور خورشيد را نديده بودند. پليس معتقد است كه “فريتزل” به تنهايي عمل كرده است اما از تمام مردم خواسته كه اگر كسي اطلاعاتي را در اين‌باره دارد به پليس مراجعه كند.
“اليزابت” دختر متهم از سال ۱۹۸۴ ناپديد شده بود و پدرش به همه اعلام كرده بود كه وي وارد فرقه جديدي شده و خانواده‌اش را ترك كرده است. وي سرانجام پس از ۲۴ سال ‌شنبه توسط پليس پيدا شد.
‌مقامات اعلام كردند كه “اليزابت” و بچه‌هايش در مكاني نامعلوم تحت مراقبت‌هاي رواني قرار دارند و پسر ۵ ساله وي بسيار خوشحال به نظر مي‌رسد.
“پولتزر” گفت: اين زن رمزهايي را براي يافتن اتاق مخفي محل حبس وي داده است و پليس موفق به كشف اين مكان شده است.
پليس اعلام كرده كه محل حبس وي داراي چند اتاق و كف ناهموار بوده و در ورودي آن آنقدر كوتاه بوده كه بايد با خم شدن وارد آن مي‌شده‌اند و تمام فضاهاي اين اتاق بسيار تنگ و بسته بوده است.

اليزابت به پليس گفت: پدرش از سن ۱۱ سالگي مرتباً او را مورد تجاوز جنسي قرار مي‌داده است و او و بچه‌هايش غذا و لباس مورد نياز خود را تنها از طريق پدر و مادرش به دست مي‌آورده‌اند كه در اين ميان مادر اطلاعي از وضعيت دختر و نوه‌هايش نداشته است.
پليس اعلام كرده كه اليزابت در جريان بازجويي‌ها بسيار هراسان و مضطرب بوده و تنها زماني حاضر به صحبت شده كه مقامات به او تضمين داده‌اند ديگر مجبور نيست پدرش را ببيند و فرزندان او نيز تحت مراقبت كامل قرار دارند.
“جوزف” ۷۳ ساله و “رزمري” همسرش ۳ كودك دخترشان را در اين خانه دو طبقه در شهر “آمستتن” در ۸۰ مايلي غرب وين بزرگ كرده‌اند. اين دو با اعلام اين كه اين كودكان را در خارج از خانه خود و در سال‌هاي ۱۹۹۳، ۱۹۹۴ و ۱۹۹۷ يافته‌اند و همراه يكي از آن‌ها يادداشتي از “اليزابت” بوده است كه قادر به نگهداري از كودكان نيست، براي آن‌ها شناسنامه گرفتند.
پليس اعلام كرده كه دختر ۱۹ ساله بيمار به نام “كرستين” را در ۱۹ آوريل و بيهوش با يادداشتي از مادرش و در همان ساختمان پيدا كرده‌اند كه خواستار مراقبت از اين دختر مريض شده بود. بعد از بستري شدن‌ “كرستين”، “جوزف”، “اليزابت” و ۲ دختر ديگرش را آزاد مي‌كند و به همسرش مي‌گويد كه دخترش به همراه نوه‌هايشان باز گشته‌اند.
خبرگزاري اتريش‌پرس گزارش داده به غير از “كرستين”، ۳ نفر از بچه‌ها پسر بوده و دو نفر ديگر دختر بوده‌اند كه كوچك‌ترين آن‌ها ۵ سال سن دارد. همه كودكان به همراه “اليزابت” و “رزمري” تحت مراقبت‌هاي رواني قرار دارند و آزمايشات DNA‌ براي تشخيص نسب كودكان در حال انجام است.
پليس اعلام كرد: “اليزابت” شهادت داده است كه در سال ۱۹۹۶ يك جفت دو قلو را به دنيا آورده است كه يكي از آن‌ها به علت مراقبت نامناسب جان خود را چند روز بعد از دست داده است و “جوزف” بعد از مرگ جسد را خارج كرده و آن را مي‌سوزاند.

ساعاتی پس از انتشار خبر اعتراف عکس هایی از دخمه مخوفي که اليزابت و فرزندانش بيش از دو دهه در آن اسير بودند، چاپ شد .
گروه هاي بسياري از رسانه هاي خبري بين المللي به سمت منزل جوزف که خانه وحشت لقب گرفته هجوم آورده اند.

شبکه هاي مختلف تلويزيوني و خبري همچون سي ان ان، بي بي سي، ام اس ان بي سي و اسکاي نيوز به همراه صدها خبرنگار و روزنامه نگار بين المللي براي تهيه گزارش از خانه شوم عازم اتريش شدند.
در سراسر جهان، بسياري از شبکه هاي خبري، پخش سراسري برنامه هاي عادي خود را قطع کردند تا اين خبر را به همراه بريده هايي از فيلم شهري که جنايت جوزف فريتزل در آن شکل گرفت، پخش کنند.
بسياري از گزارش ها روي زندان زيرزميني جوزف متمرکز شده است. يک روانشناس می گوید؛ جوزف فريتزل احتمالاً يک پدر ديکتاتور بوده که تصور مي کرده، اين حق را دارد که نحوه زندگي فرزندانش را خودش انتخاب کند و به همين دليل حتي به خودش اين حق را مي داده که به فرزندش تجاوز کند.
اين روانشناس مي گويد؛ احتمالاً مادر اليزابت نيز به گونه يي در اين ماجرا فريب خورده و منکر داشتن هر گونه اطلاعاتي درباره آنچه در زيرزمين خانه اش اتفاق افتاده، شده است.
شبکه خبري بي بي سي نيز به جوزف لقب «شيطان ترين پدر دنيا» را داد و اعلام کرد خبر جنايت اين پدر صفحه اول بسياري از روزنامه هاي معروف جهان را به خود اختصاص داد.

روزنامه اينديپندنت نيز او را به اين عنوان ناميد؛ «مردي که اتريش را شکار مي کند.»
پترا استويبر – مفسر جنايي روزنامه اتريش ديراستاندارد- نيز می گوید : چطور چنين اتفاقي در خانه يي واقع در خيابان هاي شلوغ و پر از فروشگاه در شهر صنعتي کوچک آمستتن در ۸۰ مايلي غرب وين، رخ داده و در اين مدت طولاني هيچ کس متوجه موضوع نشده است.
چطور امکان دارد هيچ کس چيزي نشنيده يا نديده و حتي درباره ناپديد شدن اليزابت سوالي نپرسيده باشد.
سوالات مطرح شده از سوي اين روزنامه نگار همان معمايي است که پليس و اهالي شهر ۲۳ هزار نفري آمستتن را به خود مشغول کرده است.
هرچند کارآگاهان که مسووليت تحقيق در اين رابطه را برعهده گرفته اند اطمينان دارند با وجود تمام ابهام هاي مطرح شده، مهندس ۷۳ساله برق در شکنجه دخترش همدستي نداشته است اما از مردم خواسته اند چنانچه اطلاعات بيشتري درباره جوزف دارند حتماً موضوع را به پليس اطلاع دهند.
در همين حال فرانس پروچر ـ رئيس دپارتمان امنيتي لورآستريا ـ در اين باره گفت؛ اين يک جنايت وحشتناک است و من تاکنون شاهد مورد مشابهي در اتريش نبوده ام.

تصاوير گرفته شده از اتاق محل زندگي اين دختر نشان مي دهد که يک راهرو باريک به اتاق هاي ديگري منتهي مي شده که شامل يک محوطه براي پخت و پز با نقاشي هاي بچه ها روي ديوار، يک قسمت براي خوابيدن و يک حمام کوچک با يک دوش بوده است.
از سويي پزشکان معالج کريستين اظهار کردند حال فرزند بزرگ اليزابت در وضعيت بحراني اما پايداري است.
آنها جزئيات بيشتري از بيماري وي اعلام نکردند.
اکنون تحقيقات ويژه از جوزف فريتزل ادامه دارد و وي در بازداشت موقت به سر مي برد.
طبق قوانين اتريش در صورت گناهکار شناخته شدن اين مرد حداکثر ۱۵ سال حبس در انتظار وي است. طبق قوانين اتريش اين مجازات براي جرم تجاوز در نظر گرفته شده است. و این در صورتی است که متجاوز روانی نباشد.

ملت اتريش بايد اين سوال را از خود بپرسند كه ايراد كار در كجاست؟

انتشار اين خبر در حالي اتريش را تكان داده است كه يادآور خاطره تكان دهنده “ناتاشا كامپوش” در كم‌تر از ۲ سال پيش است.

“كامپوش” زماني كه ۱۰ ساله بود در راه رفتن به مدرسه در مارس ۱۹۹۸ ربوده شده بود. او ۵/۸ سال توسط شخصي به نام “ولفگانگ پريكلوپيل” در زيرزمين كوچك خانه دور افتاده‌اي در حومه وين زنداني شده بود. “پريكلوپيل” چند ساعت بعد از فرار “كامپوش” در ۲۳ آگوست ۲۰۰۶، خود را جلوي يك قطار انداخت و جان سپرد.

به راستی چگونه اين مرد توانسته ساليان سال همه دوستان، اقوام، همسايگان و حتي مقامات دولتي و اجتماعي را گمراه كند؟ ملت اتريش بايد اين سوال را از خود بپرسند كه ايراد كار در كجاست؟ آيا ممكن است كه همسر اين مرد از اين ماجرا بي اطلاع بوده باشد؟

اتريش هميشه با شعار آب و هواي پاك كوهستاني و آفتاب دلچسب خارجيها را جذب مي‌كرد اما هيچگاه سخن از خانه‌اي بدون پنجره و بوي نم‌زدگي نبوده است.
بايد متوجه كودكاني بود كه حدود ۱۸ سال در سلول زنداني بوده‌اند و علاوه بر نديدن نور خورشيد و نرفتن به مدرسه هيچگاه هم هواي پاك كوهستان‌هاي اتريش را استنشاق نكردند. آن‌ها زنداني مردي بودند كه هم پدر و هم پدر بزرگشان بود.
اين بچه‌ها نه تنها كودكي خودرا از دست داده‌اند بلكه قرباني جنايتي كثيف هستند كه مي‌توان آن را جنايت قرن دانست.
بايد دانست كه در كنار دهكده‌هاي آفتابي اتريش، دره‌هايي نيز وجود دارد كه در سايه كوهستان زندگي مي‌كنند.

پليس اتريش اعلام كرده كه اين پرونده يكي از بدترين جنايات تاريخ اين كشور است.
«اختفاء، رسوايي و سرزمين كودكان از دست رفته»

خانه خاكستري رنگ و چند طبقه آقاي فرتيزل در ميان مردم اتريش به خانه وحشت معروف شده است و كارشناسان كه هنوز هم در شوك كشف اين خانه به سر مي‌برند اين سئوال را مطرح مي‌كنند كه چگونه چنين مسايلي سال‌ها مخفي باقي مانده است.

پزشکان بی مرز

Advertisements

کارها

اطلاعات

16 responses

22 06 2008
هينا

درود برشما دوست عزيز عذرخواهي من رو بپذيريد كه بدون اجازه لينك دادم اميدوارم اين رو حمل بر جسارت من نگذاريد خوشحالم كه مطالب ارزنده مينويسيد و ديگران هم ميتونن ازشون استفاده كنن

22 06 2008
مهتاب...

سلام.
تاســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــف!!!!!!1
زیبــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاست
تفسیر
عشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــق.
موفق باشید.

22 06 2008
مهتاب...

سلام.
تاســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــف!!!!!!
زیبــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاست
تفسیر
عشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــق.
موفق باشید.

1 04 2009
ناشناس

چطور امکان داشت که الیزیبت نتوانست اطفال خود را بفهماند که ما در این جا به صفت یک اسیر زندگی میکنیم و دست به یک اقدام نزد وقتی که پدر وی داخل این محوطه میشد و از الیزیبت سؤ استفاده میکرد؟

17 06 2009
مهیار

انسان به کثیفی جوزف من ندیدم….؟؟؟

30 08 2009
مجید

واقعا تکان دهنده بود

23 10 2009
ناشناس

چقدروحشتناک.

13 02 2010
اریا

من اونجا رو دیدم تبدیل شده به خیابانه وحشت

2 10 2010
amin

قلبم آتش گرفت…
باورش هم برام ممکن نیست دیوونه می شم……..

10 10 2010
امیر

به نظرمن این دروغ محض است احتمالااین قضیه در ایران اتفاق افتاده به دروغ به اتریش نسبت داده شده .چراازبی شرمی های که درایران اتفاق افتاده چیزی نمی گین

29 10 2010
سعید سعادت

امیر راست میگه چرا از ایران نمی گید ؛؛؛ امیر جان تو خودت قضیه خواهر جونتو واتفاقاتی که تو ایرون به سرش اوردن بگو

10 10 2010
امیر

میدونم چون مطابق میل شما نیست تاییدنمی شه برید خودتونو جمع کنیدبااین همه دروغ که تحویل مردم میدین

8 11 2010
بيتا

امير آقا احتمالا تو هم يه دختر تو خونه داري كه همين بلا رو داري سرش مياري !!!
وگرنه خودتو به خري و احمقي نميزدي …
خاك بر سرت كنند

24 11 2010
pasargad

lotf konid be ham bi ehterami va bi hormati nakonid
mamnoon

29 10 2010
عدالت خواه

معاون دانشجويي دانشگاه زنجان به علت تجاوز به نواميس مردم از جانب آقاي دکتراحمقي نژاد ترفيع گرفته و معاون فرهنگي وزارت علوم شده و آن دختر نگون بخت در اثر شکنجه جسمي و روحي و تجاوزات مکرر توسط دشمنان گمنام حضرت مهدى(ع) اقرار کرده صيغه شده

17 01 2011
212

امیدوارم هرگز اینجور نبوده باشه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: